Malá inventura - Praha, Jičín, Jihlava, České Budějovice, Opava

Festival nového divadla si za 16 let své existence vybudoval nezastupitelné místo na české divadelní scéně. Hlavním smyslem jeho konání je upevňovat postavení nového divadla před laickou i odbornou veřejností a poskytnout profesionálům z Čech i ze zahraničí příležitost během jediného týdne shlédnout výběr nejvýraznějších představení nového divadla za uplynulý rok. Festival, který se pravidelně koná na konci února, je tak symbolickým uzavřením předchozího divadelního roku a zároveň vykročením do toho nového.

Showcase nového divadla

Přehlídka nejaktuálnějších premiér, která domácím i zahraničním profesionálům slouží jako orientační bod ve světě nového divadla, nastavuje zrcadlo tvůrcům a reflektuje vývoj a tendence nového divadla v České republice. Dramaturgický výběr festivalu vychází z nominací festivalových scén, které navrhují své kandidáty do programu. Tato představení rezidentních souborů jednotlivých scén doplňují projekty nezávislých (Tažní ptáci) a začínajících (Nová krev na scéně) umělců.

Kulturní networking

Každoročně festival navštíví 40 – 60 zahraničních a 20 – 30 profesionálů / ředitelů, dramaturgů, producentů či novinářů/. Malá inventura se tak na týden stává centrem živého networkingu organizací, uměleckých skupin i jednotlivých umělců. Vzájemné setkávání přináší navázání nových spoluprací, umožňuje sdílení nákladů při společném plánování programu či hostování umělců na dalších festivalech v ČR i zahraničí. Součástí festivalu je Burza projektů Sbal ho!, prezentace či diskuze a příležitosti potkat se a navázat různorodou spolupráci.

Nezávislé produkce

Tažní ptáci  – výběr z premiér projektů nového divadla, které vznikly mimo domovské scény festivalu. Tyto projekty nejsou vázané na prostor a mají vlastní produkční zázemí.

Nová krev na scéně – příležitost prezentovat mladé umělce, poskytnout jim  výjimečnou pozornost a zvýšit šance úspěšného uměleckého startupu.

Zahraniční a netradiční projekty

Malá inventura zve 2-3 projekty ze zahraničí. V roce 2018 však upřeme pozornost zejména na výročí, které sebou toto datum přináší. V produkci nové sítě vzniká pětidílný projekt Horizont 8,  který sleduje rysy a zvyky naší přítomnosti související s událostmi minulého století, s lety končícími číslem 8 (1918, 1968 atd.)

Tvůrčí workshopy

Festival Malá inventura se věnuje mimořádnou pozornost i dětskému diváku, ve spolupráci s Lektorským oddělení Národní galerie v Praze nabízí neotřelé divadelní – výtvarné – multimediální – workshopy. Součástí programu jsou rovněž představení pro děti.

Diskuze

Pravidelné diskuse usilují o kritické zhodnocení stavu českého nového divadla a celkově vůbec podmínek pro vznik, existenci a provoz projektů nezávislého divadla jak v metropoli, tak v regionech ČR.

FESTIVALOVÝ TÝM - MALÁ INVENTURA JIČÍN, JIHLAVA, ČESKÉ BUDĚJOVICE, OPAVA 2018

null

ADRIANA SVĚTLÍKOVÁ

ŘEDITELKA FESTIVALU

Adriana Světlíková

+420 775 766 417
null

Petr Pola

DRAMATURG FESTIVALU

Petr Pola

+420 776 841 851
null

TEREZA RYBOVÁ

PRODUKCE

TEREZA RYBOVÁ

+420 604 788 881
null

ZUZANA KOPÁČOVÁ

PROPAGACE A KOMUNIKACE

ZUZANA KOPÁČOVÁ

+420 607 985 380

FESTIVALOVÝ TÝM - MALÁ INVENTURA PRAHA 2018

null

ADRIANA SVĚTLÍKOVÁ

ŘEDITELKA FESTIVALU

Adriana Světlíková

+420 775 766 417
null

Petr Pola

DRAMATURG FESTIVALU

Petr Pola

+420 776 841 851
null

LUCIE ŠEFLOVÁ

VEDOUCÍ PRODUKCE

LUCIE ŠEFLOVÁ

 

 

 

null

Michaela Dostálová

PROPAGACE A KOMUNIKACE

MICHAELA DOSTÁLOVÁ

null

DAGMAR KANTORKOVÁ

PŘEDSEDKYNĚ NETWORKU NOVÁ SÍŤ

Dagmar Kantorková

 

 

 

null

MADLA ŠPAČKOVÁ

AKREDITACE HOSTŮ

MAGDALENA ŠPAČKOVÁ

null

ANETA HLADOVCOVÁ

PRODUKCE

ANETA HLADOVCOVÁ

null

ŠÁRKA MORÁVKOVÁ

PRODUKCE

ŠÁRKA MORÁVKOVÁ

NOVÁ SÍŤ - umění, vzdělávání, networking, arts advokacie

NOVÁ SÍŤ – umění, vzdělávání, networking, arts advokacie

Spojujeme lidi a organizace tak, aby tvorba a živé umění byly organickou součástí běžného života. Podporou kreativity a svobodného jednání se podílíme na rozvoji současného umění i občanské společnosti v regionech ČR i v zahraničí.

NOVÁ SÍŤ působí jako samostatný spolek od roku 2004. Poskytuje bezplatné konzultace (produkce, granty, finance), poradenství v oblasti problematiky neziskových organizací a mediátorství, například při jednáních na městských zastupitelstvech či změnách grantové politiky, věnuje se rovněž couchingu neziskových organizací, kulturních akcí i jednotlivců ap.

NOVÁ SÍŤ je pořadatelem festivalu Malá inventura – letos již 16. ročník přehlídky nového divadla v Praze a dále v Jičíně, Jihlavě, Českých Budějovicích a Opavě. Každé dva roky se v rámci festivalu udělují ceny Česká divadelní DNA za mimořádný rozvoj, přínos a podporu nového divadla. Jako leader a hlavní iniciátor projektu Development of New Art (DNA) se dvakrát stala úspěšným evropským žadatelem v programu Kultura EU.

NOVÁ SÍŤ soustavně podporuje uvádění nového divadla v regionech ČR a současně zastřešuje úzce spolupracující NETWORK regionálních organizací. NOVÁ SÍŤ je jedinou organizací svého druhu v České republice, která usiluje o networking, tedy propojování regionálních kulturních center a následnou cirkulaci projektů nejen v rámci funkčního networku.

NOVÁ SÍŤ poskytuje bezplatné konzultace (produkce, granty, finance), poradenství v oblasti problematiky neziskových organizací a mediátorství, například při jednáních na městských zastupitelstvech či změnách grantové politiky, věnuje se rovněž couchingu neziskových organizací, kulturních akcí i jednotlivců ap.

Systematicky se věnuje i vzdělávání, v současné době zejména v programu Art Gate behind the scene, který poskytuje workshopy v oblasti technických dovedností a plánování kulturních akcí.

Za čtrnáct let své činnosti podpořila NOVÁ SÍŤ více než 150 projektů – inscenací, kterým zprostředkovala 700 repríz v regionech ČR a zahraniční, vytvořila podmínky pro 6 desítek uměleckých rezidencí, uspořádala 3 bienální ročníky předávání cen Česká divadelní DNA, spolupracovala se stovkami umělců, umělkyň a tvůrčích skupin v oblasti Performing arts, je v úzkém kontaktu s více než 60 organizacemi kulturního zaměření v ČR a zahraničí a 15 pražskými produkčními domy. Realizovala 7 mezinárodních projektů, vydala 2 publikace (Autor Motor Animátor, Divadlo po rekonstrukci) a uspořádala na 30 veřejných diskusí a 1 mezinárodní konferenci na téma animace kultury. Zrealizovala rovněž 19. a 20. ročník udílení cen Nadace Via za filantropii – Via Bona.