Malá inventura - Praha, Jičín, Jihlava, České Budějovice, Opava

Festival nového divadla si za 16 let své existence vybudoval nezastupitelné místo na české divadelní scéně. Hlavním smyslem jeho konání je upevňovat postavení nového divadla před laickou i odbornou veřejností a poskytnout profesionálům z Čech i ze zahraničí příležitost během jediného týdne shlédnout výběr nejvýraznějších představení nového divadla za uplynulý rok. Festival, který se pravidelně koná na konci února, je tak symbolickým uzavřením předchozího divadelního roku a zároveň vykročením do toho nového.

Showcase nového divadla

Přehlídka nejaktuálnějších premiér, která domácím i zahraničním profesionálům slouží jako orientační bod ve světě nového divadla, nastavuje zrcadlo tvůrcům a reflektuje vývoj a tendence nového divadla v České republice. Dramaturgický výběr festivalu vychází z nominací festivalových scén, které navrhují své kandidáty do programu. Tato představení rezidentních souborů jednotlivých scén doplňují projekty nezávislých (Tažní ptáci) a začínajících (Nová krev na scéně) umělců.

Kulturní networking

Každoročně festival navštíví 40 – 60 zahraničních a 20 – 30 profesionálů / ředitelů, dramaturgů, producentů či novinářů/. Malá inventura se tak na týden stává centrem živého networkingu organizací, uměleckých skupin i jednotlivých umělců. Vzájemné setkávání přináší navázání nových spoluprací, umožňuje sdílení nákladů při společném plánování programu či hostování umělců na dalších festivalech v ČR i zahraničí. Součástí festivalu je Burza projektů Sbal ho!, prezentace či diskuze a příležitosti potkat se a navázat různorodou spolupráci.

Nezávislé produkce

Tažní ptáci  – výběr z premiér projektů nového divadla, které vznikly mimo domovské scény festivalu. Tyto projekty nejsou vázané na prostor a mají vlastní produkční zázemí.

Nová krev na scéně – příležitost prezentovat mladé umělce, poskytnout jim  výjimečnou pozornost a zvýšit šance úspěšného uměleckého startupu.

Zahraniční a netradiční projekty

Malá inventura zve 2-3 projekty ze zahraničí. V roce 2018 však upřeme pozornost zejména na výročí, které sebou toto datum přináší. V produkci nové sítě vzniká pětidílný projekt Horizont 8,  který sleduje rysy a zvyky naší přítomnosti související s událostmi minulého století, s lety končícími číslem 8 (1918, 1968 atd.)

Tvůrčí workshopy

Festival Malá inventura se věnuje mimořádnou pozornost i dětskému diváku, ve spolupráci s Lektorským oddělení Národní galerie v Praze nabízí neotřelé divadelní – výtvarné – multimediální – workshopy. Součástí programu jsou rovněž představení pro děti.

Diskuze

Pravidelné diskuse usilují o kritické zhodnocení stavu českého nového divadla a celkově vůbec podmínek pro vznik, existenci a provoz projektů nezávislého divadla jak v metropoli, tak v regionech ČR.

FESTIVALOVÝ TÝM

null

ADRIANA SVĚTLÍKOVÁ

ŘEDITELKA FESTIVALU

Adriana Světlíková

+420 775 766 417
null

Petr Pola

DRAMATURG FESTIVALU

Petr Pola

+420 776 841 851
null

LUCIE ŠEFLOVÁ

VEDOUCÍ PRODUKCE

LUCIE ŠEFLOVÁ

+420 775 646 212
null

Michaela Dostálová

PROPAGACE A KOMUNIKACE

MICHAELA DOSTÁLOVÁ

+420 774 555 570
null

DAGMAR KANTORKOVÁ

PŘEDSEDKYNĚ NETWORKU NOVÁ SÍŤ

Dagmar Kantorková

+420 777 760 766
null

MADLA ŠPAČKOVÁ

AKREDITACE HOSTŮ

MAGDALENA ŠPAČKOVÁ

+420 775 117 000
null

ANETA HLADOVCOVÁ

PRODUKCE

ANETA HLADOVCOVÁ

+420 724 900 718
null

ŠÁRKA MORÁVKOVÁ

PRODUKCE

ŠÁRKA MORÁVKOVÁ

+420 731 118 923

NOVÁ SÍŤ - umění, vzdělávání, networking, arts advokacie

NOVÁ SÍŤ – umění, vzdělávání, networking, arts advokacie

Spojujeme lidi a organizace tak, aby tvorba a živé umění byly organickou součástí běžného života. Podporou kreativity a svobodného jednání se podílíme na rozvoji současného umění i občanské společnosti v regionech ČR i v zahraničí.

NOVÁ SÍŤ působí jako samostatný spolek od roku 2004. Poskytuje bezplatné konzultace (produkce, granty, finance), poradenství v oblasti problematiky neziskových organizací a mediátorství, například při jednáních na městských zastupitelstvech či změnách grantové politiky, věnuje se rovněž couchingu neziskových organizací, kulturních akcí i jednotlivců ap.

NOVÁ SÍŤ je pořadatelem festivalu Malá inventura – letos již 16. ročník přehlídky nového divadla v Praze a dále v Jičíně, Jihlavě, Českých Budějovicích a Opavě. Každé dva roky se v rámci festivalu udělují ceny Česká divadelní DNA za mimořádný rozvoj, přínos a podporu nového divadla. Jako leader a hlavní iniciátor projektu Development of New Art (DNA) se dvakrát stala úspěšným evropským žadatelem v programu Kultura EU.

NOVÁ SÍŤ soustavně podporuje uvádění nového divadla v regionech ČR a současně zastřešuje úzce spolupracující NETWORK regionálních organizací. NOVÁ SÍŤ je jedinou organizací svého druhu v České republice, která usiluje o networking, tedy propojování regionálních kulturních center a následnou cirkulaci projektů nejen v rámci funkčního networku.

NOVÁ SÍŤ poskytuje bezplatné konzultace (produkce, granty, finance), poradenství v oblasti problematiky neziskových organizací a mediátorství, například při jednáních na městských zastupitelstvech či změnách grantové politiky, věnuje se rovněž couchingu neziskových organizací, kulturních akcí i jednotlivců ap.

Systematicky se věnuje i vzdělávání, v současné době zejména v programu Art Gate behind the scene, který poskytuje workshopy v oblasti technických dovedností a plánování kulturních akcí.

Za čtrnáct let své činnosti podpořila NOVÁ SÍŤ více než 150 projektů – inscenací, kterým zprostředkovala 700 repríz v regionech ČR a zahraniční, vytvořila podmínky pro 6 desítek uměleckých rezidencí, uspořádala 3 bienální ročníky předávání cen Česká divadelní DNA, spolupracovala se stovkami umělců, umělkyň a tvůrčích skupin v oblasti Performing arts, je v úzkém kontaktu s více než 60 organizacemi kulturního zaměření v ČR a zahraničí a 15 pražskými produkčními domy. Realizovala 7 mezinárodních projektů, vydala 2 publikace (Autor Motor Animátor, Divadlo po rekonstrukci) a uspořádala na 30 veřejných diskusí a 1 mezinárodní konferenci na téma animace kultury. Zrealizovala rovněž 19. a 20. ročník udílení cen Nadace Via za filantropii – Via Bona.