Baumann & Henderson: How Things Go

Baumann & Henderson: How Things Go

První společný projekt mladé autorské dvojice Felix Baumann (DE) a Sean Henderson (US/CH) kombinuje tanec, fyzické a vizuální divadlo. Je inspirovaný filmem The Way Things Go (1987), švýcarského uměleckého dua Peter Fischli a David Weiss, který dokumentuje dlouhý kauzální řetězec sestavený z každodenních předmětů. Inscenace „HOW THINGS GO“ je pohybovým výzkumem předmětů a materiálů, jejich fyzičnosti a funkce, jejich hybnosti a vlivu, který mají na pohybující se lidské tělo.

V „HOW THINGS GO“ se performeři – muži – snaží postavit něco, co považují ve svém životě za pozoruhodné. Jejich setkání s různými objekty způsobuje řetěz reakcí, kdy selhává jejich plán a veškerá plánovaná architektura jak objektů, tak i pohybové struktury. Ale nevzdávají se, drží si smysl pro humor a stále se tvrdohlavě valí, tak jistě jako je jisté, že kámen padající do vody spadne na dno.

Děkujeme mimo jiné za inspiraci: vynálezci her jako „Domino, Mikado a Jenga“, tvůrci komických postav a seriálů jako „Pat A Mat” a také dlouhé tradice tichých filmů a jejich zakladatelů jako „Chaplin, Keaton a další“.

Baumann a Henderson si za jeden ze zřetelných principů zvolili právě relativizaci pohybu, pracovali s reakční rychlostí a fyzikálními vlastnostmi dřeva. Precizně vystavěné gagy vytáčeli do absurdit čím dál košatějším počínáním, zejména vrstvením fyzických nonsensů, vzešlých ze snahy postavit z dostupného dřeva něco výjimečného. Vydávali se do všech možných směrů (i mimo jeviště) a manipulací se dřevem, jeho posouváním a přemisťováním měnili prostorové uspořádaní, pokoušeli vertikálu i nakloněnou rovinu. Oni sami pak klouzali a podkluzovalo jim to, po deskách šplhali nahoru, aby opakovaně padali a vypadávali, mizeli a objevovali se, míjeli se a naráželi do věcí i do sebe navzájem. (https://www.divadelni-noviny.cz/pozoruhodna-architektura-humoru

 

Koncept, režie, choreografie, interpretace: Felix Baumann (DE/CZ), Sean Henderson (US/CZ)
Scéna a vizuální design: Felix Baumann (DE/CZ), Sean Henderson (US/CZ)
Hudba: Jakub Štourač (CZ)
Outside eye: Marie Gourdain (FR/CZ)
Light design: Jiří Šmirk (CZ)
Produkce: Von B bis Z | Baumann&Zöller GbR (DE)
Koprodukce: Švestkový Dvůr (CZ)

Za spolupráci autoři děkují dále těmto institucím: Švestkový Dvůr (CZ) a Studio ALTA (CZ).

Inscenace vznikla za finanční podpory Švestkového Dvora – Ministerstvo kultury České republiky, Státní fond kultury České republiky a Jihočeský kraj.

 

40 minut, jazykově bezbariérové

 

Foto: Michal Hančovský

Share Project :